Sap Hana Nedir

“SAP HANA” teknolojisi  bellek içi bilişim (in-memory computing) teknolojisi ile çalışan süreçleri gerçek zamanlı devam edilebilme özeliği sunmakta. SAP HANA teknolojisinin ölçümlenebilirlik,  yüksek performans, ve esneklik yeteneklerini sunması ile big data ve data işleme süreçlerinizi önemli bir oranda hız kazandırabilmekte ve enformasyon maliyetini minimize etmektedir.

SAP HANA teknolojisi, tüm veritabanını bellekte tutarak veri okuma ve yazma hızını çok yüksek seviyede hızlandırmaktadır. Bu teknolojinin yazılım ve donanımı bütünleşik olarak çalıştırarak, veriyi normal bir bellekten binlerce kat daha hızlı çalıştırmaktadır. SAP, bu teknolojinin çalışması için belirli marka ve modelleri sertifikalandırmıştır.

SAP Hana’ nın Avantajları

  • Yazılım maliyetlerini yaklaşık olarak %70 azaltır.
  • Donanım maliyetlerini yaklaşık olarak %15 azaltır.
  • IT yönetim maliyetlerini yaklaşık olarak %20 azaltır.

SAP Hana Yapısı

SAP HANA platformu distributed in-memory data platform” yani dağıtılmış bellek içi veri platformunu ifade eder. Şirketler bu teknolojiyi kullanarak çok büyük işlem hacimlerini kısa sürede yapabilmekte ve gerçek zamanlı analitik verileri kullanabilmektedir. Gelecek nesil veri platformu olan SAP HANA, şirketlerin daha hızlı, çevik ve verimli olarak iş geliştirebilmeleri için özel geliştirilmiştir. Uzun zamandır şirketler operasyonel, raporlama ve analitik süreçleri ve çeşitli uygulamalar için  birçok farklı teknolojiye başvurmaktaydı. Bu teknolojiler gerçek zamanlı veri paylaşımını desteklemek konusunda her zaman engellerle karşılaşmalarına neden olmaktaydı. SAP HANA’nın sunduğu dağınık yapıdaki bellek içi veri platformu ise bu engellerin aşılması için birçok yeni ve özgün özelliğe sahiptir. Bu teknoloji ile gereğinden fazla yazılım ve donanımlara yatırım yapmaya gerek kalmamakta ve bütünleşik sistemlerin karmaşıklığı azaltılarak, IT çalışanlarının verimliliği artırılmaktadır.

SAP Hana’ nın Açılımı

Bellek-içi teknoloji ürünü olan SAP HANA’ nın açılımı High-Performance Analytic Appliance”olup, operasyonlarda toplanan ve üretilen büyük hacimli ayrıntılı bilgileri analiz etme olanağı sağlamaktadır. Aynı zamanda SAP HANA platformu IT süreçlerini basitleştirerek” maliyetleri önemli ölçüde azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda kullanıcılara yüksek performans” da sunmaktadır.

You may also like...